25 Přímé nástroje centrální banky

Přímé nástroje jsou většinou administrativními nařízeními omezující volný bankovní trh, v tržní ekonomice jsou proto méně časté a bývají používány na přechodnou dobu. Zařadíme sem především:

   Pravidla likvidity - určení závazné struktury pasiv a aktiv obchodních bank. Patří sem například ukazatel kapitálové přiměřenosti.

   Úvěrové kontingenty - určení limitů úvěrů, úvěrových stropů. Jeden z nejtvrdších přímých nástrojů.

   Povinné vklady - povinné vedení běžných účtů státních institucí u centrální banky (např. účty celní správy, účty finančních úřadů, atd.).

   Doporučení, výzvy, dohody - pravidelně se konají zasedání bankovní rady, ze kterého jsou zveřejněna oficiální rozhodnutí a doporučení. V ČR platí, že jeden týden před měnovým jednáním bankovní rady ČNB (nejvyšší orgán v čele s guvernérem) se členové nevyjadřují pro média (mediální karanténa). Už samotné slovní vyjádření totiž může vyvolat reakci bankovního trhu.

SR nemá národní měnu, ale je členem eurozóny, proto ji významně ovlivňují rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB). O menovej politike v Eurosystéme rozhoduje Rada guvernérov ECB. Tvorí ju šesť členov Výkonnej rady ECB na čele s prezidentom ECB a guvernéri alebo prezidenti národných centrálnych bánk eurozóny.

 

předchozí strana    obsah      následující strana          test   

Nenašli jste to, co hledáte? Napište nám na ceed@ceed.cz.
© 2019  CEED doc.Ing. Jena Švarcová, Ph.D.