49. převis agregátní nabídky nad agregátní poptávkou

Pokud hospodářství vyprodukovalo více zboží než je samo schopno spotřebovat, má možnosti:

     zboží vyvézt a vydělat - pokud firmy vyrobily produkci natolik efektivně, že je konkurenceschopná na zahraničních trzích;
     přichází hospodářská krize z nadvýroby - pokud firmy své zboží na mezinárodních trzích nerealizují, krachují,propouštějí zaměstnance (domácnosti nemají peníze), stát má nižší příjmy z daní, tedy ještě více se snižuje agregátní poptávka a ještě více firem krachuje atd.

Nedejte se ukolébat laickou myšlenkou, že převis agregátní nabídky je vlastní pouze nejrozvinutějším ekonomikám, které už jsou obrazně řečeno přesycené produkcí. Převis agregátní nabídky může být i v ekonomice, která na tom není nikterak slavně. Pak se jedná především o nevhodnou a neefektivní strukturu výroby - pokud vyrábíme moc zboží, které sami nespotřebujeme a zahraniční ekonomiky ho od nás nechtějí, pak máme dvojí škodu:

  • vyplýtváme své zdroje (práce, přírodní zdroje a kapitál) zcela neefektivně (zboží leží ve skladech, kazí se atd.),

  • nezbudou nám zdroje na výrobu jiných statků a služeb, které bychom chtěli a potřebovali (bude-li ekonomika vyrábět moc zbraní, nezbudou zdroje na jídlo a bydlení), viz hranice produkčních možností země.

 

předchozí strana    obsah      následující strana               test