223 Test

Otázky:

  1. Ruší se vždycky jenom ztrátové a neprosperující firmy?

  2. Představte si hodně zadluženou společnost, která ovšem má solidní výrobní program a technické vybavení. Je výhodnější ji revitalizovat (snažit se ji vzkřísit), nebo ji nechat zbankrotovat - dosadit konkurzního správce?

Odpovědi:

  1. Tržní prostředí znamená boj - přiznejme si to. Z praxe je známa řada případů, kdy majitel potřeboval peníze, tak se snažil prodat svůj prosperující podnik. Prodat podnik jako celek se mu nepodařilo, tak ho nechal zlikvidovat a po částech rozprodat. Je faktem, že firma jako celek bývá cennější (dražší) než firma "rozprodaná na součástky",  ovšem i tak je to cesta jak se dostat k hotovým penězům. Této formy často využívá podsvětí, když potřebuje "přeprat" peníze - koupí výhodně firmu v potížích (např. za polovinu reálné ceny) a zlikviduje ji. Jedinou obranou proti takové praktice je neumožnit výhodný nákup (nedostat se do potíží).

  2. Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Jedním z kriterií je suma peněz, kolik by stála revitalizace a jestli je revitalizace vůbec reálná. Pro řadu zadlužených firem je však řešením jít do konkurzu a najít kupce alespoň na životaschopné části firmy. Konkurzem je totiž správce očistí od závazků a nabídne je za relativně nízkou cenu (nižší, než běžná tržní cena srovnatelného majetku). Nový majitel zároveň není zatížen závazky k bývalým zaměstnancům a je jen na něm, koho přijme do pracovního poměru (nepřechází na něj povinnosti dle zákoníku práce). Konkurz firmy si představte jako výhodný bazar s výprodejem - na řadu věcí se najdou kupci. Na tuto formu obchodu se dokonce některé firmy specializují a je to jejich forma podnikání (tak jako prodej oblečení v second hand obchodech). Toto "očištění části firmy" samozřejmě znamená, že po zbankrotovaném podniku zůstane velká část věřitelů neuspokojená - to jsou nedobytné pohledávky a peníze, které už nikdy neuvidí. Proto se věřitelé někdy snaží preferovat revitalizaci (v naději, že se firma vzkřísí a peníze jim vrátí celé - je to ovšem naděje ve velké části případů bláhová a nereálná).

předcházející test     obsah     následující test            zpět na stránku výuky