62 Test

Otázky:

  1. Jak se liší nadace od obecně prospěšné společnosti?

  2. Nadace má kolik zakladatelů?

  3. Jmenujte některou nadaci.

Odpovědi:

  1. Nadace je účelovým sdružením majetku, obecně prospěšná společnost je účelovým sdružením zakladatelů. Obě jsou tedy zřizovány za konkrétním účelem (např. ochrana orlů v Čechách), ovšem každá na jiném právní  a obsahovém základě. Do nadace vloží zakladatelé základní kapitál, stanoví statut a první členy řídících orgánů a tím okamžikem si začne žít nadace vlastním životem. U obecně prospěšné společnosti jsou zakladatelé stále vázáni na chod společnosti.

  2. Minimálně jednoho, ovšem může mít i více zakladatelů, pokud se shodnou na právních a organizačních záležitostech nadace a hlavně vloží základní kapitál. Protože základní kapitál může být minimálně 500.000 Kč, což není málo, je pro některé nadace více zakladatelů nutností.

  3. Mezi známé české nadace patří například nadace manželky pana prezidenta, paní Havlové, nebo nadace pana Fischera (majitele cestovní kanceláře Fischer). Ve světě doposud největším darem jednotlivce neziskové organizaci byl dar Billa Gatese ve výši 3 mld. USD, který dal své vlastní nadaci v roce 1998. Přepočteno na koruny tehdejším kurzem 30 Kč/USD by to bylo 90 miliard korun, což je více než celkové roční výdaje státního rozpočtu na školství v ČR za daný rok 1998. Tomu se říká mecenáš.

 

 

předcházející test     obsah     následující test            zpět na stránku výuky