16 Monetární politika

Monetární politika je součástí a nástrojem hospodářské politiky. Je souhrnem opatření a zásad, které mají prostřednictvím měnových nástrojů prosazovat plnění měnových cílů. Monetární politika je nástroj v rukou centrální banky a jejím základním cílem je hlídání a aktivní ovlivňování míry znehodnocení peněz - inflace. Centrální banka se zaměřuje především na:

   kontrolu množství peněz v ekonomice;

   regulaci úrokových měr,

   stanovení podmínek úvěrování.

Monetární politika může být v zásadě:

  • expanzivní - zvyšování nabídky peněz v ekonomice, 

  • restriktivní - snižování nabídky peněz v ekonomice.

ČR má samostatnou měnu (česká koruna CZK) a nositelem monetární politiky je Česká národní banka ČNB a jejím současným cílem je tzv. cílování inflace, tedy udržení čisté inflace (bez administrativních deregulací cen a změn nepřímých daní apod.) blízko 2 % ročně. K tomu používá přímé a nepřímé nástroje.

V SR je nositelem monetární politiky Národná banka Slovenska, protože však SR vstoupilo do eurozóny a přijalo euro (EUR) jako oficiální měnu, měnové nástroje národní banky jsou omezené. Od 1. januára 2009 je Národná banka Slovenska súčasťou Eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny má prvotný cieľ udržiavať cenovú stabilitu v eurozóne.

 předchozí strana    obsah      následující strana               test

 Nenašli jste to, co hledáte? Napište nám na ceed@ceed.cz.
© 2019  CEED doc.Ing. Jena Švarcová, Ph.D.